Urządzenia wspomagające słyszenie (SWS)

 

System wspomagający słyszenie jest to urządzenie, które potrafi przekazać dźwięk bezprzewodowo na dalszą odległość, powodując tym samym, że warunki akustyczne pomieszczenia oraz hałasy zakłócające nie będą miały znaczenia.

 


 

 

URZĄDZENIA SWS


 

VS

 

SYSTEM FM


 


Patrząc na urządzenia przedstawione na zdjęciach, widzimy przede wszystkich różnice w wyglądzie. Oczywiście rozwój technologii pozwala na miniaturyzację, natomiast nie jest to najważniejsza różnica pomiędzy urządzeniami. Jakie w takim razie są te różnice?

TO PIERWSZE PYTANIE KTÓRE PADA W PRZYPADKU KONSULTACJI ODNOŚNIE TEGO TYPU URZĄDZEŃ

 


 

Zestaw aparat słuchu Savia 311

 

System FM


 

Urządzenie wspierające słyszenie

 

SWS


 

System wspomagający słyszenie, a system FM- czym się różnią ?

 

W Polsce od momentu, kiedy aparaty słuchowe były refundowane przez NFZ, wprowadzono pojęcie systemu FM (nazwa wynikająca bezpośrednio z jego działania).

System FM- był to system działający na falach radiowych i opierający się o tzw. modulację częstotliwości nadawanego sygnału (stąd FM- z ang. frequency modulation). Składał się z nadajnika, który zawierał mikrofon zbierający sygnał oraz odbiornika, który odbierał sygnał. Przy czym odbiornik był dołączony do aparatu słuchowego.

 

Schemat działania ssytemu wspomagającego słyszenie

 

Jednak w 2014 roku, NFZ zmodyfikował zasady refundacji aparatów słuchowych oraz urządzeń dla osób niedosłyszących. Oprócz nowych kodów liczbowych znikła z rozporządzenia nazwa System FM.

Pozostało refundowanie urządzeń wspomagających słyszenie. I pojawił się problem z definicją, co to jest system wspomagający słyszenie. W zasadzie można podać różne definicje.

Ogólnie jak sama nazwa wskazuje, ma to być system, który wspomaga słyszenie. Ale w jaki sposób? W zamyśle ma to dotyczyć osoby niedosłyszącej. Są jednak osoby niedosłyszące, które mają tzw. centralne (ośrodkowe) zaburzenia słuchu, gdzie audiometria tonalna wykazuje normalny słuch, a pacjent ma duże problemy ze zrozumieniem mowy i spostrzeganiem dźwięków (tzw. CAPD, z ang. Central Auditory Processing Disorder).

 

System wspomagający słyszenie (SWS) - to system, który składa się co najmniej z dwóch elementów komunikujących się ze sobą bezprzewodowo, który jest wyrobem medycznym, wspomagającym słyszenie i rozumienie mowy, w przypadku kiedy może on być podłączony do aparatu słuchowego oraz w wyniku czego jest stosowany tylko u osób z niedosłuchem.

 

SWS dla CAPD- to system składający się z co najmniej dwóch elementów, który jest wyrobem medycznym, wspomagającym słyszenie i rozumienie mowy, gdzie jeden z elementów to nadajnik posiadający mikrofon, który łączy się bezprzewodowo z odbiornikiem umieszczonym bezpośrednio na uchu pacjenta i nie wymaga użycia aparatu słuchowego.

 

Do powyższych definicji, należałoby dodać jeszcze stwierdzenie: polepszenie słyszenia i rozumienia mowy odbywa się za pomocą przekazywania dźwięku na odległość pomiędzy mówcą i odbiorcą, co sprawia że sytuacja akustyczna (pomieszczenie, hałas) nie ma dużego wpływu na słyszenie.

 


 

Usunięcie definicji Systemu FM, spowodowało, że każde tego typu urządzenie, która spełnia powyższe definicje może być zastosowane. Większość urządzeń na rynku, działa w technologii cyfrowej przesyłając zakodowane sygnały, gdzie używane jest pasmo do komunikacji o częstotliwości 2,4 GHz, które to pasmo jest zarezerwowane dla urządzeń medycznych. Niektóre tego typu urządzenia wykorzystują własne protokoły do komunikacji, np: system Roger firmy Phonak, co pozwala na przekazywanie dźwięku na odległości około 30-40 metrów, natomiast inne urządzenia korzystają z protokołu bluetooth, co jednak ogranicza odległość do 15- 20 metrów.

Poznaj dokładniej rodzaje SWS w zakładce rodzaje SWS i akcesoria do aparatów słuchowych.