FAQ


1. Czy aparat słuchowy może pogorszyć słuch ?

 

Aparat słuchowy jest urządzeniem medycznym dopasowanych do indywidualnych wyników badań słuchu. Urządzenie takie nie może uszkodzić słuchu pacjenta. Czasami pacjenci po dłuższym użyciu aparatów słuchowych, mówią ze mają wrażenie że po zdjęciu aparatu słuchowego, słyszą gorzej niż w okresie zanim zaczęli nosić aparat. Jeżeli jednak wykonamy badanie słuchu, okazuje się że nie ma żadnej zmiany w słyszeniu. Wynika to z faktu, że  pacjent noszący aparat słuchowy ma porównanie jak słyszy bez i z aparatem.

 


 

2. Czy mogę otrzymać aparat słuchowy bezpłatnie ?

 

W niektórych przypadkach jest to możliwe. Jeżeli pacjent ma refundację NFZ oraz posiada orzeczenie niepełnosprawności, może skorzystać z refundacji ze środków PFRON. Wysokość łączna refundacji NFZ i PFRON dla osoby dorosłej może wynieść od 1400 zł do 2000 zł w zależności od regionu zamieszkania. Kwota taka w niektórych wypadkach może być wystarczająca do zakupienia aparatu słuchowego. W przypadku obustronnego niedosłuchu, kwoty te wyniosą od 2800 zł do 4000 zł- więcej tutaj.

 


 

3. Na czym polega dopasowanie aparatów słuchowych ?

Dopasowanie aparatów słuchowych, to skomplikowany proces. Nie da się kupić aparatu słuchowego w taki sam sposób, jak zakupujemy inny sprzęt elektroniczny , np. telefon, czy też telewizor. Każdy aparat słuchowy posiada pewne parametry techniczne, ale te właśnie parametry muszą być dodatkowo zestrojone z wynikami badań słuchu pacjenta. Nie jest to proces jednorazowy, ale raczej ciągły, gdzie nawet po wyborze i odbiorze aparatów słuchowych, pacjent potrzebuje pomocy protetyka słuchu - więcej tutaj.

 


 

4. Czy każdy może otrzymać refundację na aparaty słuchowe ?

 

Nie. Od 2014 roku w przepisach umieszczono zasadę, że aby otrzymać refundację,  niedosłuch pacjentka musi wynosić co najmniej 41 dB HL u osoby dorosłej i 30 dB HL u dziecka - dotyczy ucha na które chcemy założyć aparat słuchowy.

 


 

5. W jaki sposób uzyskać refundację na aparaty słuchowe  ?

 

Aby otrzymać refundację na aparaty słuchowe, należy udać się do lekarza laryngologa z aktualnym badaniem słuchu. Zlecenie refundacyjne ( wniosek) na aparaty słuchowe i wkładki uszne może wystawić specjalista laryngolog w przychodni zdrowia, gdzie udajemy się ze skierowaniem od lekarza I kontaktu, lub też ten sam specjalista z gabinetu prywatnego. W drugim przypadku zapłacimy za wizytę, ale zlecenia wystawione z przychodni oraz z prywatnego gabinetu, są tak samo ważne. Zlecenie wystawione przez lekarza należy potwierdzić w NFZ, gdzie na wniosku stawiana jest pieczątka. Podbite zlecenie jest gotowe do realizacji w gabinecie protetyki słuchu.