Refundacja aparatów słuchowych

Refundacja aparatów słuchowych

Bydgoszcz – jak przebiega proces ubiegania się o refundację?

 

Procedura ubiegania się o dofinansowanie aparatu słuchowego wymaga co najmniej kilku wizyt u specjalistów. Warto jednak postarać się o potrzebne dokumenty, aby zapłacić za swój aparat zdecydowanie mniej. Pierwszym krokiem do refundacji powinno być badanie wykonane w punkcie protetyki słuchu.

 


Następnie należy udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do laryngologa, otolaryngologa, audiologa lub foniatry.
Na wizytę do specjalisty należy zabrać skierowanie wraz z wynikiem badania. Aby oszczędzić czas, można również umówić się na wizytę prywatnie. Lekarz wystawi wniosek o refundację aparatów słuchowych ze środków NFZ, który należy dostarczyć do punktu protetyki słuchu. Protetyk słuchu rejestruje dokument refundacyjny w elektronicznym systemie NFZ. Zlecenie jest realizowane tylko w przypadku zakupu aparatów słuchowych, przy ich odbiorze.

 


Na miejscu specjaliści zajmą się dopasowaniem wkładki oraz zaprogramowaniem urządzenia. Poinstruują, jak należy się z nim obchodzić i na co uważać. W przypadku dzieci uczulą na konieczność regularnego zmieniania wkładki usznej, by pasowała do rosnącej małżowiny.


 

Na jaką pomoc możemy liczyć w przypadku zakupu aparatów słuchowych ?

 

W Polsce od kilkunastu lat refundacje na aparaty słuchowe z NFZ były niezmienne. Dopiero w 2014 roku wprowadzono nowe przepisy, które wprowadziły pożądane zmiany. Refundacja uległa niewielkiemu podwyższeniu w przypadku osób  dorosłych i trochę większemu w przypadku dzieci i osób  dorosłych do 26 roku życia.

 

Natomiast od początku 2023 roku, nastąpiła kolejna zmiana i od tej pory refundacje na aparaty słuchowe aparaty słuchowe na przewodnictwo kostne, wkładki uszne, oraz systemy wspomagające słyszenie zostają ponownie podwyższone. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jaka jest obecnie wartość refundacji na aparaty słuchowe i inne urządzenia, skorzystaj z poniższego linki i przeczytaj więcej.

Dowiedz się więcej na temat refundacji zakupu aparatów słuchowych na NFZ

 


Refundację można też otrzymać w  przypadku niedosłuchu obuusznego, czyli przy zakupie dwóch aparatów słuchowych, co wcześniej nie było możliwe. Wprowadzono jednak obostrzenia co do wielkości niedosłuchu.

 


Uległy też zmianom okresy refundacyjne (czas, jaki musi upłynąć od ostatniego zakupu produktu, abyśmy mogli starać się o nową refundację). W zakładce refundacje NFZ znajdą Państwo informacje ne ten temat.

 


Oprócz wspomnianych refundacji NFZ osoby, które posiadają tzw. orzeczenie o niepełnosprawności, mogą starać się również o refundacje ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych (PFRON), które to środki regionalnie rozdzielane są przez tzw. ośrodki MOPS (MOPR), czyli Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej (Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie) w przypadku dużych miast, lub tzw. PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie) w przypadku mniejszych miejscowości lub miast powiatowych. Informacje na ten temat znajdą Państwo w poszczególnych zakładkach.

Refundacja aparatów słuchowych Bydgoszcz – komu przysługuje?

 

Aparat słuchowy jest niezbędnym elementem codziennego funkcjonowania osób starszych i niedosłyszących w każdym wieku. Jednak cena nowoczesnego sprzętu sprawia, że nie wszyscy mogą sobie na niego pozwolić. Na szczęście istnieją procedury, dzięki którym refundacja aparatów słuchowych staje się realną możliwością.

 


Bydgoszcz to miasto, w którym tak jak w całej Polsce obowiązują przepisy, zgodnie z którymi refundacja aparatu na przewodnictwo powietrzne przysługuje zarówno osobom poniżej 26 roku życia (raz na 3 lata), jak i dorosłym, którzy ukończyli 26 lat (raz na 5 lat).

 


Refundowane są także aparaty na przewodnictwo kostne, wkładki uszne oraz systemy wspomagające słyszenie. Dofinansowanie na aparaty dla dzieci może wynieść nawet 2000 zł, podczas gdy dorośli po 26 roku życia muszą liczyć się z niższą kwotą – 700 zł za sztukę. Jeśli zachodzi taka potrzeba, możliwa jest refundacja dwóch aparatów, co znacznie ułatwia trudną sytuację osobom z obuusznym niedosłuchem.