Dziecko to nie jest mały dorosły
Należy pamiętać, że słuch u dziecka jest bardzo ważnym zmysłem. Jest odpowiedzialny nie tylko za słyszenie, ale również za wykształcenie prawidłowej mowy dziecka. Już od kilku lat przeprowadza się przesiewowe badanie słuchu u każdego noworodka w kilka dni po urodzeniu, najczęściej w drugiej dobie życia dziecka, kiedy przebywa ono jeszcze w szpitalu. Jednak prawidłowy słuch jest zależny od wielu czynników, nie tylko tych wrodzonych. Ewentualne zaburzenia, czy ubytek słuchu mogą pojawić się w ciągu kilku pierwszych lat życia, dlatego tak ważna jest stała obserwacja dziecka pod tym kątem i wykonanie badania słuchu w razie występujących wątpliwości opiekuna.
Kiedy dziecko trafia do placówki takiej jak żłobek czy przedszkole, z pewnością oceniony zostanie przez logopedę, który zwróci uwagę na ewentualne nieprawidłowości. W zasadzie każdy maluch, który jest zakwalifikowany na zajęcia logopedyczne w przedszkolu, powinien mieć wykonane badanie słuchu. Stwierdzenie występowania zaburzeń słuchu dziecka, takich jak niedosłuch, ale także wykluczenie ich występowania pozwoli na ułożenie planu dalszego postępowania przez lekarza audiologa. Na podstawie wydanych zaleceń, logopeda ułoży dopasowany, zindywidualizowany plan terapii, w której w zależności od potrzeb i wskazań audiologa, być może będzie konieczne wykorzystanie aparatów słuchowych dla dzieci.
Jeżeli Wasza pociecha skarży się na ból ucha, bądź tez zauważyliście, że dziecko nie odwraca się na wołanie z dalszej odległości i zdarza się to często, należy wykonać badanie. Dzieci w wieku 2- 6 lat bardzo często chorują na tzw. zapalenie ucha środkowego, które jest w pełni wyleczalne, jeżeli jest zdiagnozowane na odpowiednim etapie. Z drugiej jednak strony zaniedbanie tego problemu, może prowadzić do powstania trwałego niedosłuchu. Wczesna diagnostyka takich schorzeń jak ubytek słuchu pozwoli na odpowiednio szybką interwencję zarówno ze strony zaopatrzenia, jakim są aparaty słuchowe, jak i wdrożenie rehabilitacji słuchu dopasowanej do konkretnego zaburzenia.
Badając słuch dziecka musimy pamiętać, że nie jest to „mały dorosły”. Dziecko bardzo często jest zestresowane samym pobytem w gabinecie, wyobrażając sobie, że będzie „bolało”. Pierwszy kontakt, odpowiednie podejście oraz przyjazne otoczenie pomagają mu oswoić się z nowym doświadczeniem. W naszym gabinecie mogą państwo wykonać pełen zestaw badań diagnostycznych w bardzo sprzyjających dla dziecka warunkach.
Badania słuchu u dzieci - Otosonica Bydgoszcz
Wykonujemy badania słuchu u dzieci od urodzenia 🙂
Zapraszamy serdecznie do naszych placówek przy ulicy: Sienkiewicza 5 i Dworcowej 39 w Bydgoszczy.
Formularz na stronie kontakt
Otosonica ul. Sienkiewicza 5
Otosonica ul. Dworcowa 39
Subiektywne i obiektywne badania słuchu dziecka
U dzieci w badaniu słuchu wykorzystuje się zarówno badania subiektywne, jak i obiektywne.
Badania słuchu subiektywne to takie, w którym konieczna jest współpraca dziecka z badającym (audiometria totalna zabawowa oraz audiometria mowy).
Badania słuchu obiektywne nie wymagają od dziecka konkretnych czynności, nie są badane reakcje dziecka, sprzęt sam odczytuje najważniejsze parametry z badania (tympanometria oraz otoemisja akustyczna).
Audiometria tonalna zabawowa
Badanie progu słyszenia - sprawdzamy jaki najcichszy dźwięk może spostrzec Państwa pociecha, w zależności od tego czy jest to dźwięk buczący (niskotonowy) czy też piszczący (wysoko-tonowy). Dziecko reaguje na dźwięki, wykonując daną czynność, czyli np. w momencie jak słyszy dźwięk, wrzuca zabawkę do koszyczka. Taka reakcja dziecka możliwa jest po uprzednio przeprowadzonym treningu - nauce. W momencie kiedy jesteśmy pewni, że nasz mały pacjent dobrze zrozumiał zasady zabawy, rozpoczynamy właściwe badanie słuchu.
Audiometria mowy
Badanie zrozumienia - zabawa w zgadywanie słów. Dziecko ma założone słuchawki na uszach i słyszy wyrazy, które musi powtarzać. Testy mowy są specjalnie przygotowane dla dziecka. Badanie nie trwa długo, ale dzięki niemu możemy potwierdzić czy dziecko słyszy i rozumie mowę na odpowiednim poziomie.
Tympanometria
Badanie funkcjonalności ucha środkowego - zabawa w dmuchanie balonika. Dziecko nie musi wykonywać żadnych czynności. Do ucha dziecka wkładana jest miękka nasadka (koreczek). W trakcie badania podawany jest cichy dźwięk i zmienia się ciśnienie powietrza w kanale słuchowym (pompuje się powietrze). Badanie jest bezbolesne i trwa kilkanaście sekund na jedno ucho.
Otoemisja akustyczna DPOAE
Badanie aktywności komórek słuchowych zewnętrznych w uchu wewnętrznym - w trakcie badania, do ucha dziecka wkładamy mały element (sondę) z miękką nasadką i puszczamy dźwięki na średnim poziomie głośności. W odpowiedzi rejestrujemy aktywność komórek słuchowych. Obiektywne badanie nieinwazyjne, w trakcie którego jesteśmy w stanie wykazać, że ucho wewnętrzne dziecka pracuje prawidłowo. W przypadku negatywnego wyniku jesteśmy w stanie oszacować, że słuch dziecka jest obniżony, ale nie wiemy w jakim stopniu.
Audiometria potencjałów słuchowych z pnia mózgu (ABR- z ang. Auditory Brainstem Response)
W pełni obiektywne i nieinwazyjne badanie progu słuchowego, najczęściej stosowane u dzieci oraz osób niewspółpracujących, ale także u osób dorosłych w topodiagnostyce słuchu, np. przy wykrywaniu nerwiaka nerwu słuchowego (tzw. guz kąta mostowo - móżdżkowego).
Badanie wykonuje się przyklejając dwie elektrody na czole dziecka (czasami jedna na policzku) oraz po jednej elektrodzie za każdym uchem. W trakcie badania, do uszu pacjenta puszczane są odpowiednio skalibrowane dźwięki, a elektrody, do których podpięte są przewody elektryczne, rejestrują fale mózgowe, wywołane dźwiękiem. W naszym gabinecie mogą wykonać Państwo badanie BERA (Brainstem auditory evoked potential), badanie ABR w trakcie którego zarejestrowane fale mózgowe, są oznaczane przez lekarza audiologa, lub doświadczalnego specjalistę z zakresu badań obiektywnych oraz badania ASSR (Auditory steady-state response)- potencjały stanu ustalonego, gdzie próg słuchowy jest odczytywany automatycznie, przez urządzenie.
Zarejestruj dziecko na badanie słuchu w Otosonica
Formularz na stronie kontakt
Otosonica ul. Sienkiewicza 5
Otosonica ul. Dworcowa 39